Черни точки – Тайните за чисти и гладки пори
Черни точки – Тайните за чисти и гладки пори
Черните точки са резултат от запушени пори със себум и мъртва кожа. Себумът и мъртвата кожа стават черни, когато са изложени на въздух. Има много начини да се отървете от черните точки, от самолечение до медицински процедури. Ако търсите решение за вашата проблемна кожа, прочетете статията.
Защо се образуват черни точки?
Според дерматолозите, черните точки / комедони / възникват, когато клетките, покриващи мастния канал, се втвърдяват и има повишено производство на себум. Комедоните блокират мастния канал и космения фоликул. Появата на черни точки може да включва следните фактори:
- Прекомерна активност на мъжкия полов хормон 5-тестостерон (DHT) в кожните клетки
- Намален линолеат (солта на основната мастна киселина, линоловата киселина) в себума
- Провъзпалителни цитокини (клетъчно сигнализиращи протеини), като интерлевкин 1 (IL-1) и IL-8, продуцирани от клетки, покриващи фоликула в отговор на активиране на вродената имунна система
- Свободни мастни киселини, произведени от себум от акне бактерии
- Силно хидратирана кожа преди менструация, от овлажнители или във влажни условия
- Контакт с определени химикали, включително мазни кремове
- Разкъсване на фоликула от нараняване като изстискване на пъпки, абразивно измиване, химически пилинг или лазерно лечение
- Пушене – комедонното акне е по-често при пушачи, отколкото при непушачи
- Някои диетични фактори могат да допринесат за поява на черни точки, особено млечни продукти и храни с висок гликемичен индекс (захари и мазнини)
- Кожните проблеми при подрастващите възникват поради хормонална нестабилност, поради същата причина акнето може да се появи при зрели жени. Хормонален скок настъпва както по време на бременност, така и при настъпването на менопаузата.
Справяне с черните точки – съвети, които да спазвате ежедневно
- Не забравяйте, че прекомерната употреба на продукти за почистване и ексфолиране на кожата може само да влоши състоянието на кожата и да възпали черните точки
- Поддържайте ноктите си чисти. Това ще предотврати попадането на мръсотия от под ноктите върху лицето ви (особено ако обичате да изстисквате черни точки).
- Мийте лицето си ежедневно с мек почистващ продукт.
- След почистване на кожата, измийте лицето си със студена вода, за да стегнете порите и да ги предпазите от замърсяване.
- Винаги използвайте крем с лека текстура, за да избегнете допълнително запушване на порите.
- Мийте лицето си веднъж на ден, но е по-добре да го правите два пъти на ден, сутрин и вечер.
- Сменяйте калъфката на възглавницата си всеки ден, за да избегнете появата на ново акне.
Естествени съставки за премахване на черни точки
Маска с яйчен белтък. Яйчният белтък стяга порите и води до премахване на черните точки. Отделете белтъка от жълтъка, масажирайте лицето си с потупване и след това нанесете белтъка върху лицето. За да направите това, използвайте или чиста кърпа, или го направете с чисти и сухи ръце. Оставете първия слой от маската да изсъхне и след това нанесете втория слой. Нанесете общо 3-5 слоя – оставете предишния слой да изсъхне, преди да нанесете следващия. След това измийте и подсушете лицето си.
Лимонов сок. Лимоновият сок води до бързо свиване на порите. Просто нанесете лимонов сок върху участъците от кожата си с черни точки и ще забележите как действа бързо. Напоете памучен тампон с лимонов сок и попийте с него черните точки. Правете това няколко пъти седмично преди лягане, а на сутринта измийте лицето си и нанесете овлажняващ крем върху лицето. Лимоновият сок е много мощна съставка, така че ако имате чувствителна или суха кожа, разредете го с малко вода.
Топъл мед. Медът има антисептични и антибактериални свойства, което го прави подходящ за лечение на акне, а лепкавостта му помага да се отървете от черните точки. Загрейте малко мед в гореща вода. Когато медът е топъл (но не горещ, за да не изгори кожата), намажете с него участъците по кожата с акне и черни точки. Изчакайте 10 минути. Отстранете меда с влажна кърпа.
Йод и английска сол.Този продукт премахва себума и мъртвата кожа от порите. Английската сол е отличен ексфолиант. Смесете чаена лъжичка английска сол, четири капки йод и половин чаша гореща вода. Разбъркайте, докато солта се разтвори и температурата на разтвора спадне. След като температурата на разтвора стане приемлива за нанасяне върху кожата, накиснете памучен тампон в разтвора и попийте с него участъците от кожата с черни точки. Оставете разтвора да изсъхне. Измийте и подсушете лицето си.
Козметични продукти в борбата с черните точки
Най-напред определете вашия тип кожа. В зависимост от това изберете подходящ продукт за почистване на кожата и премахване на черните точки. Има два основни вида такива продукти: с бензоил пероксид или със салицилова киселина. За по-чувствителна кожа е подходящ продукт със салицилова киселина. Ако чувствителната ви кожа е склонна към раздразнения и сухота, инвестирайте в продукт, който съдържа салицилова киселина. За нормална кожа изберете продукт с бензоил пероксид. Тази съставка омекотява себума, който запушва порите и води до отстраняването му.
Какво да направим, за да предотвратим появата на черни точки отново?
Черните точки не са еднократен проблем. Ако съществуват, тогава те ще продължат да се появяват, освен ако причината не бъде отстранена – излишъкът от себум и мъртвите кожни клетки. За да направите това, трябва да се грижите за кожата си ежедневно:
- измийте лицето си сутрин, вечер и след тренировка;
- добавете ексфолиращи компоненти към вашата рутина за красота;
- Избягвайте запушващи порите комедогенни съставки като кокосово масло;
- Избягвайте агресивни продукти, като ексфолианти и алкохолни тоници.
И ако все още не харесвате състоянието на кожата си, свържете се с дерматолог, за да ви препоръча решение.
Пътят към чиста и сияйна кожа: Професионални решения срещу черните точки
Дермабразио и химическият пилинг са две от най-ефективните методи за борба с черните точки. Дермабразио е насочен към обновяване на кожните клетки и към дълбоко почистване, изглаждане и овлажняване на кожата. Функцията вакуум се използва за премахване на замърсяванията от порите. От друга страна, химическият пилинг използва различни киселини, за да премахне горния слой на кожата. Той ефективно почиства и стяга порите, намалява активността на мастните жлези и предотвратява образуването на черни точки.
Когато се комбинират с безиглена мезотерапия, която доставя активни съставки директно в дълбоките слоеве на кожата, тези професионални процедури предоставят не само естетично удовлетворение, но и здравословни ползи за кожата.
В Geli Studio Варна предлагаме персонализирани терапии, които се адаптират към индивидуалните нужди на всеки клиент. Нашите квалифицирани специалисти гарантират ефективност, безопасност и комфорт по време на процедурата, за да постигнете най-добрите резултати в борбата с черните точки. Свържете се с нас!
Често задавани въпроси
Какво представляват черните точки и какви са причините за тяхното появяване?
Черните точки са натрупвания от себум и мъртви кожни клетки в порите на кожата, които изглеждат като малки черни точки. Те се образуват поради блокиране на порите от излишен себум и контакта с въздуха.
Какви са най-ефективните методи за лечение на черните точки?
Най-ефективните методи за лечение на черните точки включват редовно почистване на кожата, използване на ексфолианти и почистващи маски, механично извличане на черните точки при дерматолог или козметолог, както и професионални процедури като дермабразио, химически пилинг и мезотерапия.
Какво е дермабразио и какви са ползите за кожата?
Дермабразио е процедура за ексфолиация на кожата, при която се използва устройство, което премахва мъртвите кожни клетки. Тя помага за почистване на порите и изглаждане на кожата, което може да помогне за намаляване на черните точки.
Какво представлява химическият пилинг и каква е неговата роля в лечението на черните точки?
Химическият пилинг е процедура, при която се използват киселини за ексфолиация на кожата. Той помага да се премахнат мъртвите кожни клетки и запушените пори, което води до намаляване на черните точки и подобряване на текстурата на кожата.
Каква е ролята на мезотерапията в лечението на черните точки?
Мезотерапията е процедура, при която се внасят активни съставки в кожата чрез електромагнитно поле. Тя може да помогне за намаляване на черните точки, като почисти порите и предостави хидратация и хранителни вещества на кожата.
Колко процедури на дермабразио или химически пилинг са нужни, за да се видят резултати?
Броят на необходимите процедури може да варира в зависимост от индивидуалните нужди на кожата и тяхната тежест. Обикновено се препоръчва серия от процедури за постигане на оптимални резултати.
Кои съставки в козметичните продукти помагат в премахването на черните точки?
Това са съставките бензоил пероксид или със салицилова киселина.
Как да поддържам кожата след процедури за лечение на черните точки?
За да поддържате ефекта от процедурите за лечение на черните точки, е важно да следвате режим на правилна грижа за кожата - почистване, хидратиране и ексфолиране.